Kanonauktioner 18 maj 2024
Visning på fredag 17/5 kl 09.00-18.00. Visning även på lördag 18/5 kl 09.00-11.00, innan auktionen börjar.
Vi erbjuder online/live budgivning lördag den 18/5 med början kl 11.00, men budgivningen börjar redan fredag den 10/5 ca kl 10.00 då vi släpper hela katalogen på nätet. Vi hoppas ändå att ni kommer till oss och tar del av showen i våra lokaler. På auktionsdagen bjuder vi alla besökare på gratis mat, dryck, bubbel och underhållning.
Lägsta föremålsnummer
- AllmogeRensa filter
9
KONSOLUR, 1800-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
72
HÄNGSKÅP, sannolikt Lima socken Dalarna
Slutpris1 400 SEK
75
STÄVA, allmoge, 1800-talets första hälft
Slutpris350 SEK
147
KITTEL MED HÄNKLAR, 1800-tal, koppar
Slutpris400 SEK
192
LJUSSTAKAR, ett par
Slutpris500 SEK
218
PROMENADKÄPPAR, 8 st med smörkärna
Slutpris400 SEK
400
LINFÄSTE, allmoge, daterat 1841
Slutpris350 SEK